50 lat "Grudnia 1970" - harmonogram wydarzeń

50 lat "Grudnia 1970" - harmonogram wydarzeń

12gru2020

W tym roku przypada wyjątkowa 50. rocznica tragicznych wydarzeń grudnia 1970 roku - z tej okazji przygotowaliśmy harmonogram obchodów tego wydarzenia, obejmujący: transmisje online, wywiady, konferencje naukowe, debaty, materiały okolicznościowe oraz edukacyjne.

Zachęcamy do uczsetnictwa i śledzenia wydarzeń związanych z obchodami tej wyjątkowej rocznicy - w tym roku pamięć o tych tragicznych zdarzeniach wybrzmiewa wyjątkowo mocno.

Wszystkie relacje wraz z publikacjami okolicznościwoymi dostępne będą także na naszym profilu Facebook.

Zapraszamy także na stronę Instytutu Pamięci Narodowej dedykowaną wydarzeniom grudnia 1970 roku.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ „GRUDZIEŃ 1970”

12 grudnia

TVP Bydgoszcz „Lekcja Historii: Grudzień 1970”

13 grudnia

godz.16:00 Transmisja live online koncertu w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna w Gdańsku. Występ oraz promocja płyty "#Pamięć. Grudzień '70" to artystyczne wydarzenie w Radiu Gdańsk, przygotowane we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej dla uczczenia pamięci ofiar w 50. rocznicę zbrodni. "GRUDNIOWY TREN" - W wykonaniu Chopin University Chamber Orchestra pod batutą Rafała Janiaka usłyszymy najpiękniejsze polskie utwory elegijne - "Agnus Dei" Krzysztofa Pendereckiego, "II cz. Koncertu Wiolonczelowego" Stanisława Moryto, "Adagietto" Pawła Łukaszewskiego, "Elegię na wiolonczelę" i orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego. Najważniejszym punktem programu będzie bez wątpienia prapremierowe wykonanie "Grudniowego Trenu" na orkiestrę smyczkową Rafała Janiaka. Będzie to hołd kompozytora złożony ofiarom Grudnia '70.

Transmisja live www.radiogdansk.pl

Powstanie Grudniowe 1970 roku - wystawa została przygotowana w związku z 50. rocznicą Grudnia '70 przez Oddziały IPN w Gdańsku i Szczecinie.

14 grudnia

godz. 10:00 – 17:45 Konferencja Naukowa STRAJKI, MANIFESTACJE I ZAJŚCIA ULICZNE W PRL I BLOKU WSCHODNIM część I  (Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku)

transmisja live: www.ecs.gda.pl

15 grudnia

godz. 10:00 – 13:45 Konferencja Naukowa STRAJKI, MANIFESTACJE I ZAJŚCIA ULICZNE W PRL I BLOKU WSCHODNIM część II (Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku)

transmisja live: www.ecs.gda.pl

Dyskusja IPN Gdańsk: GRUDZIEŃ ’70: geneza i skutki – cykl Kulisy historii

Relacja foto z wydarzeń "Grudzień 1970"

16 grudnia

Wywiad: Księża wobec Grudnia’70. Rozmawiamy ze współautorem "Grudniowej kolędy"

godz. 12.30promocja książki IPN „Grudniowa kolęda. Kościół katolicki w Trójmieście wobec Grudnia '70” z udziałem autorów dr. Piotra Abryszeńskiego i dr. Daniela Gucewicza (dyskusja zamknięta, relacja online przez IPNtv)

transmisja: IPNtv

Dodatek prasowy „Grudzień 1970. Pamiętamy” format pdf po premierze 11 grudnia 2020

17 grudnia CZARNY CZWARTEK

godz. 12.00 – w sali konferencyjnej Hotelu Mercure Gdynia odbędzie się  promocja książki „Zbrodnia bez kary. Grudzień ’70 w Gdyni. Przebieg wydarzeń, represje, walka o prawdę, najdłuższy proces III RP” (wydanie II rozszerzone) z udziałem autorów dr. Piotra Brzezińskiego, Roberta Chrzanowskiego i Anny Nadarzyńskiej-Piszczewiat (dyskusja zamknięta, relacja online przez IPNtv)

transmisja: IPNtv

Film: Czarny czwartek Janek Wiśniewski padł - dokument

godz. 16:00 - 18:00 DEBATA „Grudzień 1970 z perspektywy 50 lat”. Platforma Teams WSG (Moderatorzy debaty: Marek Chamot, Filip Sikora. W debacie udział wezmą :historyk, prawnik, socjolog, politolog, medioznawca, kulturoznawca)

godz. 19:00 na antenie Radia Gdańsk, dokładnie w 50. rocznicę Grudnia '70, która przypada w czwartek odbędzie się spektakl / słuchowisko "Ostry dyżur". to najnowsze słuchowisko Radia Gdańsk. Jego autorem jest Wojciech Fułek, stały współpracownik Radia Gdańsk i Teatru Polskiego Radia, znany pomorski publicysta i pisarz. To opowieść o dramatycznych wydarzeniach sprzed 50 lat. Głównym miejscem akcji jest gdyński szpital. W główną rolę - lekarza tej placówki - wcieli się doskonały aktor Mirosław Baka. Cala historia ma swoją współczesną puentę, bowiem po latach, tuż przed świętami w 2020 roku, w tym samym gdyńskim szpitalu spotykają się ponownie dwie osoby, które los zetknął tam również 50 lat wcześniej.

Transmisja live: www.radiogdansk.pl

18 grudnia

godz.13.00prezentacja wystawy IPN „Powstanie Grudniowe 1970 roku” przy Pomniku Ofiar Grudnia na Placu Solidarności w Elblągu (uroczystość zamknięta, relacja online przez IPNtv)

transmisja: IPNtv

Wywiad „Prof. Mirosław Golon: Być może nigdy wszystkiego o Grudniu 70 się nie dowiemy. 50 lat od masakry”

Film „Grudzień 1970 | Polskie 100 lat”

19 grudnia

Dokument: "Grudniowa Rewolucja Szczecin 1970"

Dokument: "Z filmoteki bezpieki" odc.16 - "Grudzień 70" (wydarzenia w Szczecinie)

20 grudnia

Dokument: "Masakra na Wybrzeżu"

Prezentacja Europejskiego Centrum Spolidarności: ukazująca zbiór fotografii z archiwum Europejskiego Centrum Solidarności z wydarzeń z grudnia 1970 r. Zawarte są również zdjęcia z maja 1971 r., kiedy to ludzie domagali się rozliczenia osób odpowiedzialnych za tą tragedię. W prezentacji znajdują się także fotografie z budowy pomnika ofiar tamtych wydarzeń.

 „To nie na darmo: Grudzień 1970 w Gdańsku i Gdyni” – materiały edukacyjne IPN

21 grudnia

Dokumenty foto – galeria IPN

Biuletyn „Grudzień 70” Pdf

Dokumnet/Film: Muzeum Historii Polski: „Grudzień oczami Adama Gontera”

Adam Gotner pracował w gdyńskiej stoczni, gdy w grudniu 1970 roku władza ludowa ogłosiła podwyżki. Największe zakłady pracy na pomorzu zastrajkowały, ludzie wyszli na ulicę, komuniści wyprowadzili wojsko. Zginęło ok. 40 osób, ponad 1000 zostało rannych, 3000 aresztowano. Pan Adam nie brał udziału w strajku, nie uczestniczył w wiecach, szedł do pracy, kiedy został trafiony 6 karabinowymi pociskami w klatkę piersiową.

22 grudnia

Polecamy książki, m.in: Grudzień 1970. Geneza, przebieg, konsekwencje, wydanie II rozszerzone (Jerzy Eisler, Grudzień 1970. Geneza, przebieg, konsekwencje, wydanie II rozszerzone, Warszawa 2012, 524 s. (seria „Monografie”, t. 85), To nie na darmo... Grudzień ’70 w Gdańsku i Gdyni Jerzy Eisler, Izabella Greczanik-Filipp, Wiesława Kwiatkowska, Janusz Marszalec, To nie na darmo... Grudzień '70 w Gdańsku i Gdyni, Pelplin 2006, 470 s.;Pogrzebani nocą. Ofiary Grudnia ’70 na Wybrzeżu Gdańskim. Wspomnienia, dokumenty Piotr Brzeziński, Robert Chrzanowski, Tomasz Słomczyński, Pogrzebani nocą. Ofiary Grudnia '70 na Wybrzeżu Gdańskim. Wspomnienia, dokumenty, Polskapress sp. z o.o., Gdańsk 2015, 256 s. + 16 s. wkł. zdj.

Film: „Człowiek z żelaza”

Artykuł SB utaiła prawdziwą liczbę ofiar Grudnia 1970r.

 

fot. zdjęcie startowe aktualności - archiwum IPN www.polskiemiesiace.ipn.gov.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

KONTAKT

Wyższa Szkoła Gospodarki
85-229 Bydgoszcz
ul. Garbary 2

Biuro Rekrutacji
tel. 52 567 00 00
e-mail: rekrutacja@byd.pl

Biuro Obsługi Zarządu Uczelni
tel. 52 567 00 47/48
fax. 52 567 00 77
e-mail: rektorat@byd.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze informacje

PARTNERZY WSPÓLNIE TWORZYMY JAKOŚĆ

  • Polskie Towarzystwo Ekonomiczne
  • LOGON SA
  • Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA Holding
  • BZWBK
  • Mobica
  • PIT
  • Sunrise System
  • Pracuj.pl
  • Rewital
  • Transport & Logistics Supply Chain - Wojciech Goliński
© 2024 Wyższa Szkoła Gospodarki