Uczelnia Otwarta
Wyższa Szkoła Gospodarki od lat promuje edukację ustawiczną. Do form już znanych i proponowanych przez Uniwersytet Rodzinny, dołączył kolejny projekt:
Uczelnia Otwarta. Zgodnie z ideą otwartości, w tej formule możliwe jest kształcenie z pominięciem przeszkód np. w postaci konieczności posiadania określonego wykształcenia, wieku czy finalizowania/potwierdzania edukacji stopniem naukowym lub dyplomem. Uczelnia Otwarta pozwala na świadome decydowanie o tym, czego i w jaki sposób chcemy się nauczyć, bo sami wybieramy formę i zakres kształcenia, jednocześnie korzystając z gwarancji uczestniczenia w zajęciach prowadzonych na akademickim poziomie.
Każdy słuchacz Uczelni Otwartej ma prawo decydować o dowolnej liczbie przedmiotów, które chce studiować, z kolei każdemu przedmiotowi przyporządkowana jest odpowiednia liczba punktów ECST. Pozwala to na zastosowanie w stosunku do Słuchaczy Otwartej Uczelni, procedury Centrum Uznawalności Efektów Kształcenia.
W ramach Uczelni Otwartej działa Studium Akademickie, które oferuje specjalnie przygotowany program studiów z zakresu m.in. nauk technicznych, humanistycznych, przyrodniczych, stały kontakt z wykładowcami akademickimi i specjalistami z różnych dziedzin oraz przygotowanie do matury (poprawkowej, dodatkowej.)
Słuchacze Studium otrzymują zaświadczenie o uczestniczeniu w studium, certyfikat ze szczegółowym suplementem opisującym zakres i rangę (punkty ECTS) zdobytego wykształcenia. Uproszczoną formą Studium Akademickiego jest Inkubator Akademicki, który poza przygotowaniem do matury, oferuje przygotowanie zawodowe umożliwiając zdobycie pożądanych przez uczestnika Inkubatora kompetencji, umiejętności i uprawnień. Słuchacze Inkubatora również mogą uczestniczyć w zajęciach akademickich, decydując o ich liczbie, formie i randze zgodnej z liczbą punktów ECST.
Aktualności