Międzynarodowa Gra w Przedsiębiorstwo
Od 19 do 23 kwietnia WSG gościła drużyny aż 13 Uczelni partnerskich, m. in. z Niemiec, Belgii, Litwy, Finlandii, Węgier, Wielkiej Brytanii.
Raphael Kunz – wykładowca z Alanus University w Alfter (Niemcy) przez 2 dni przygotowywał studentów WSG do uczestnictwa w trzeciej, międzynarodowej edycji „Gry w Przedsiębiorstwo” (WSG Entrepreneur Cup 2010), która odbędzie się w naszej uczelni w dn. 19-23 kwietnia tego roku.
Wymiana wykładowców pomiędzy WSG a Alanus University, związana z przygotowaniami studentów polskich (w Bydgoszczy) i niemieckich (w Alfter) do uczestnictwa w Grze w Przedsiębiorstwo, będzie od tego roku akademickiego odbywać się regularnie (raz w roku).
Podczas pobytu w Bydgoszczy Raphael Kunz poprowadził dla naszych studentów warsztaty w języku angielskim z zakresu technik prezentacji, pracy w zespole oraz zarządzania projektowego i strategicznego. Wiedza zdobyta na zajęciach z wykładowcą z Niemiec z pewnością przyda się naszym studentom podczas najbliższej międzynarodowej edycji Gry w Przedsiębiorstwo, podczas której gościć będziemy 4-osobowe zespoły reprezentujące aż 13 uczelni partnerskich WSG: Alanus University (Niemcy) – 3 drużyny (studenci z Niemiec i Meksyku), Alytus College (Litwa), Instituto Politecnico de Leiria (Portugalia), International School of Law and Business (Litwa), Karoly Robert College (Węgry), Katholieke Hogeschool Zuid-West-Vlaanderen (Belgia), Laurea University of Applied Sciences (Finlandia), Perth College (Wielka Brytania), Rezekene University (Łotwa), Vilnius College of Higher Education (Litwa), WSG Erasmus Team (Cologne Business School - Niemcy, Johann-Wolfgang-Goethe-University in Frankfurt - Niemcy, Transport and Telecommunication Institute - Łotwa).
Jest to rekordowa liczba zagranicznych zespołów w krótkiej historii Gry.
Gra w Przedsiębiorstwo WSG to nowa forma dydaktyki szkoły wyższej, która polega na rozwiązywaniu przez jej uczestników zadania związanego z funkcjonowaniem nowo powołanego przedsiębiorstwa. Koncepcja gry narodziła się we Francji i stosowana jest na Uniwersytecie Le Mirail w Tuluzie od wielu lat. Dzięki współpracy WSG z tym uniwersytetem gra została przeniesiona do naszej uczelni. To świetny sposób na dydaktykę opartą również na uczeniu się na własnych błędach. Daje dużą swobodę w wyborach dokonywanych przez studentów i pozwala na późniejszą krytyczną ocenę wyników pracy, wyzwala kreatywność i zaangażowanie jej uczestników.
Gra skierowana jest do wszystkich studentów i podzielona jest na kilka poziomów: gry instytutowe, gra uczelniana, regionalna i międzynarodowa. Trzyosobowe drużyny poznają swe zadanie dopiero w dniu gry. Jest to zlecenie pewnej instytucji, której przedstawiciel zasiada w jury konkursu. Zespół z najlepiej wykonanym zleceniem wygrywa.
Oto relacja z Gry na wydziale Społeczno-Ekonomicznym WSG:
"W czwartek, 8 kwietnia, odbyła się gra w przedsiębiorstwo dla studentów trzech kierunków: kulturoznawstwa, socjologii i nauk o rodzinie. Zleceniodawcą tegorocznego zadania i sponsorem było Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Mgr Ewa Gruszka koordynowała grę i przygotowała wszystkie zespoły.
Jury: Dagmara Lajter, Ewa Gruszka, Bogna Wojciechowska-Blachowska, Włodzimierz Moch.
I miejsce zdobył zespół studentów III roku kulturoznawstwa w składzie: Patrycja Kowalska, Robert Szarata, Adrian Jonasik
II miejsce – studenci III roku socjologii: Agnieszka Kufta, Aleksandra Kucapska, Maciej Mechliński
III miejsce – studenci III roku kulturoznawstwa: Maciej Pulit, Lucyna Jurak, Aneta Tomczak
Zdobywcy I i II nagrody zakwalifikowali się gry międzynarodowej, odbywającej się w dn. 19-20.04 w WSG".