Kazimierz Wielki na Kujawach

Kazimierz Wielki na Kujawach

20kwi2010

„Opus Regis. Miejskie i obronne fundacje Kazimierza Wielkiego na Kujawach” to tytuł wystawy w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego. Projekt wpisuje się w cykl wydarzeń organizowanych przez WSG i UKW z okazji siedemsetnej rocznicy urodzin Kazimierza Wielkiego. Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka, 21 kwietnia - 9 maja

„Opus Regis. Miejskie i obronne fundacje Kazimierza Wielkiego na Kujawach”

miejsce: Spichrze nad Brdą ul. Grodzka 7-11, termin: 21 kwietnia - 9 maja 2010 r.

Organizowana przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy ekspozycja wpisuje się w przygotowywany wspólnie
z Wyższą Szkołą Gospodarki i Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego projekt obchodów siedemsetnej rocznicy urodzin Kazimierza Wielkiego. Rok 2010 stanowi doskonałą okazję do przedstawienia, w formie interaktywnej wystawy, kujawskich miejskich i obronnych fundacji monarchy, urodzonego właśnie na obszarze Kujaw.
Autorzy ekspozycji pt. „Opus Regis. Miejskie i obronne fundacje Kazimierza Wielkiego na Kujawach” stawiają sobie za cel ukazanie znaczenia tych fundacji w polityce wewnętrznej. Szczególną uwagę zwrócono na specyficzny charakter i znaczenie lokacji miast na prawie niemieckim oraz kazimierzowskie zamki wraz z technicznym aspektem ich wznoszenia.
Wystawa składa się z czterech bloków tematycznych przedstawionych głównie za pomocą różnych technik multimedialnych. W pierwszym prezentowany jest biogram Kazimierza Wielkiego oraz najważniejsze aspekty jego polityki wewnętrznej i zagranicznej, ze wskazaniem na ich wpływ w proces wzmacniania państwa polskiego, po okresie rozbicia dzielnicowego. Druga część wystawy obejmuje zasady lokacji miasta na prawie niemieckim, z uwzględnieniem jego odmian (prawo magdeburskie, średzkie i chełmińskie). W trzecim bloku tematycznym, przy wykorzystaniu mapy Królestwa Polskiego z lat 1333-1370, ukazano kazimierzowskie fundacje miejskie na terenie Kujaw. Natomiast czwarty blok tematyczny przedstawia zamki kazimierzowskie a także proces wznoszenia budowli obronnych i stosowane wówczas rozwiązania techniczno-architektoniczne.
Wystawę wzbogacono reprodukcjami obiektów powstałych w średniowieczu oraz materiałem ikonograficznym i kartograficznym wytworzonym na przestrzeni od XVII do początków XXI w. Zobaczymy między innymi: kopię pierwszej strony odpisu przywileju lokacyjnego miasta Bydgoszczy, kielnię z 2. poł. XIV w. znalezioną podczas rozbiórki zamku bydgoskiego w 1895 r., plan Bydgoszczy Gretha z 1774 r., litografie Napoleona Ordy przedstawiające zamki w Złotorii i Kruszwicy z 1880 r. Wystawa ma charakter interaktywny. Skierowana jest ona zarówno do dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Co ważne - jest także dostępna dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Przygotowano też komputerowy program edukacyjny na płycie CD, przeznaczony do wykorzystania jako pomoc dydaktyczna na lekcjach historii w gimnazjach, szkołach średnich i innych placówkach edukacyjnych województwa kujawsko-pomorskiego. Korzystać z niej można będzie z niej także indywidualnie.

Kuratorzy wystawy:
Anna Szybowicz
Wojciech Ślusarczyk
 

Aktualności

KONTAKT

Wyższa Szkoła Gospodarki
85-229 Bydgoszcz
ul. Garbary 2

Biuro Rekrutacji
tel. 52 567 00 00
e-mail: rekrutacja@byd.pl

Biuro Obsługi Zarządu Uczelni
tel. 52 567 00 47/48
fax. 52 567 00 77
e-mail: rektorat@byd.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze informacje

PARTNERZY WSPÓLNIE TWORZYMY JAKOŚĆ

  • Polskie Towarzystwo Ekonomiczne
  • LOGON SA
  • Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA Holding
  • Santander
  • Mobica
  • PIT
  • Sunrise System
  • Pracuj.pl
  • Rewital
  • Transport & Logistics Supply Chain - Wojciech Goliński
© 2025 Wyższa Szkoła Gospodarki